Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytek podłogowych?

Kategoria: Blog

3d rendering of a bath tiles wall

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta płytek podłogowych. Podczas wyboru powinniśmy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale pamiętać również o kwestiach technicznych, to znaczy grubości płytek, ich odporności na obciążenia, śliskości itp. Najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę, zostały wyróżnione poniżej:

Grubość płytki: im płytka jest grubsza, tym bardziej wytrzymała, ale jednocześnie cięższa i w związku z tym trudniejsza do układania. Optymalna grubość dla gresów to 10-11 mm. Gresy techniczne o grubości poniżej 8 mm mogą pękać pod większym naciskiem, np. pod regałami albo w przypadku garażu, w którym parkowany jest samochód.

Powierzchnia: może być szkliwiona albo barwiona w masie. W przypadku gresów barwionych w masie nawet gdy fragment płytki odpryśnie, skaza nie będzie widoczna ze względu na jednolitą strukturę płytki na całej grubości. Inaczej jest z płytkami szkliwionymi, których zewnętrzna warstwa różni się od całości, więc jej uszkodzenie będzie dużo bardziej widoczne.

Klasa ścieralności: wyróżniamy pięć klas ścieralności klasyfikowanych ze względu na liczbę obrotów w maszynie, które sa potrzebne do starcia powierzchni płytki. Klasyfikacja ta nie dotyczy gresów barwionych w masie, ponieważ w ich przypadku nigdy nie zetrze się całej powierzchni, chyba że płytka zostanie zniszczona na całej grubości. Dodatkowo należy pamiętać, że im płytka jest ciemniejsza, tym niższą ma klasę ścieralności, ponieważ szybciej ulega przetarciu.

I klasa ścieralności – to płytki ścienne, które nie nadają się do układania na podłogach;

II klasa ścieralności – to płytki podłogowe słabej jakości, często bardzo tanie, które nadają się wyłącznie do łazienek, choć i tu mogą ulec przetarciu;

III klasa ścieralności – to płytki dobrze nadające się do łazienek czy garderób;

IV klasa ścieralności – to materiał, który można położyć w każdym miejscu domu, a nawet w pomieszczeniach komercyjnych;

V klasa ścieralności – to płytki niemal niezniszczalne, śmiało można je kłaść w każdym miejscu, sprawdzą się nawet na klatkach schodowych w blokach.

Klasa antypoślizgowości: dostarcza imformacji o tym, jak bardzo śliska będzie posadzka wykonana z danego rodzaju płytek. Wyróżniamy klasy od R9 do R13. Płytki klasyfikuje się w taki sposób, że w specjalnym pomieszczeniu na ruchomej pochylni przytwierdza się je i pokrywa olejem (dla ułatwienia poślizgnięcia). Na tak przygotowanej pochylni staje człowiek (dla bezpieczeństwa w uprzęży) obuty w zwykłe buty. Następnie platformę ustawia się pod coraz większym kątem i obserwuje, w którym momencie zacznie się on ześlizgiwać – i tak dla R9 jest to kąt 6-10 stopni, a dla R13 kąt powyżej 35 stopni. Należy także pamiętać, że im płytka jest bardziej antypoślizgowa, tym bardziej będzie chropowata.

Rektyfikacja: jest to proces laserowego docinania płytki pod konkretny wymiar. Obecnie coraz więcej płytek dostępnych na rynku jest rektyfikowanych, czyli można je układać „bezfugowo” (w cudzysłowie, gdyż mimo możliwości układania płytek bez fugi należy dać chociaż minimalną spoinę). Dzięki rektyfikacji płytki mają jeden kaliber, czyli identyczny wymiar bez odchyleń. Płytki, które nie zostały poddane takiemu procesowi, mogą wahać się wymiarem nawet o kilka milimetrów, w związku z tym wizualnie może wydawać się, że są krzywo ułożone.